Vikes Olympic Tradition

Vikes athletes, coaches and alumni have appeared 189 times for Canada at the Olympic and Paralympic Games. Those representatives have won a total of 34 gold, 25 silver, and 12 bronze medals in Olympic and Paralympic events.
Olympians by Sport
Olympians by Year
52 - Women’s Rowing
50 - Men’s Rowing
23 - Swimming
12 - Track & Field
10 - Women’s Field Hockey
1 - Men's Field Hockey
9 - Women’s Basketball
8 - Men’s Basketball
6 - Men’s Soccer
1 - Men’s Volleyball

1976 Montreal - 2
1980 Moscow - 11
1984 Los Angeles - 40
1988 Seoul - 22
1992 Barcelona - 19
1996 Atlanta - 16
2000 Sydney - 14
2004 Athens - 19
2008 Beijing - 20
2012 London - 10
2016 Rio - 16

 
Olympic Medal Winners (Name, Event, Year)
Gold (34)
Dean Crawford, 8o (1984)
Grant Main, 8o (1984)
Kevin Neufeld, 8o (1984)
Mike Edgson, 100 BU, 100 IM,4x100 Med (1984)
Mike Edgson, 100 BK, 100 BU, 100 FR, 200 IM, 400 FR, 50 BU,
   4x100 FR, 4x100 MR (1988)
Darren Barber, 8o (1992)
Andy Crosby, 8o (1992)
Derek Porter, 8o (1992)
Bruce Robertson, 8o (1992)
John Wallace, 8o (1992)
Kirsten Barnes, 4-, 8o (1992)
Jessica Monroe, 4-, 8o (1992)
Mike Edgson, 100 BK, 100 BU, 200 IM, 4x100 MR (1992)
Stephanie Dixon, 400 FR, 100 BK, 100 FR, 4x100 FR, 4x100 MR (2000)
Stephanie Dixon, 100 BK (2004)
Stephanie Dixon, 100 BK (2008)
Adam Kreek, 8o (2008)
Kevin Light, 8o (2008)
Silver (25)
Marilyn Brain, 4+ (1984)
Barb Armbrust, 4+ (1984)
Mike Edgson, 100 BK (1984)
Mike Edgson, 200 BU (1992)
Gavin Hasset, 4- (1996)
Jessica Monroe, 8o (1992)
Anna VanderKamp, 8o (1992)
Derek Porter, 1x (1996)
Silken Laumann, 1x (1996)
Theresa Luke, 8o (1996)
Barney Williams, 4- (2004)
Stephanie Dixon, 200 Med, 50 FR (2000)
Stephanie Dixon, 100 FR, 400 FR, 100 BU, 200 IM, 4x100 FR, 4x100 MR (2004)
Stephanie Dixon, 200 IM, 400 FR (2008)
Gabe Bergen & Doug Csima, 8o (2012)
Darcy Marquadt & Rachelle Viinberg, 8o (2012)
Ryan Cochrane, 1500 FR (2012) 

Lindsay Jennerich, 2x (2016)
Bronze (12)
Silken Laumann, 2x (1984)
Pam Rai, 4x100 MR (1984)

Silken Laumann, 1x (1992)
Theresa Luke, 8o (2000)
Buffy Williams, 8o (2000)
Mike Lewis, 4- (2008)
Ryan Cochrane 1500 FR (2008)
Stephanie Dixon, 50 FR (2004)
Stephanie Dixon, 100 FR (2008)
Richard Weinberger, 10-Km (2012)

Hilary Caldwell, 200-m Back (2016)
Meghan Montgomery, LTA 4+ (2016)
 

Complete List of Vikes Olympians (189)

Ina Delure, Women’s Rowing
Sandra Kirby, Women’s Rowing
Reni Dolcetti, Men’s Basketball
Howard Kelsey, Men’s Basketball
Carol Turney-Loos, Women’s Basketball
Debbie Campbell, Track and Field
Pam Rai, Swimming
Bruce Ford, Men’s Rowing
Janice Mason, Women’s Rowing
Lisa Roy, Women’s Rowing
Andrea Schreiner, Women’s Rowing
Katie Burke, Women’s Rowing
Ina Delure, Women’s Rowing
Gerald Kazanowski, Men’s Basketball
Howard Kelsey, Men’s Basketball
Eli Pasquale, Men’s Basketball
Greg Wiltjer, Men’s Basketball
Tracie McAra, Women’s Basketball
Kathy Shields, Women’s Basketball
Lynne Beecroft, Women’s Field Hockey
Nancy Charlton, Women’s Field Hockey
Diane Mahy, Women’s Field Hockey
Tim Christian, Men’s Rowing
Dean Crawford, Men’s Rowing GOLD
Bruce Ford, Men’s Rowing
Grant Main, Men’s Rowing GOLD
Kevin Neufeld, Men’s Rowing GOLD
Dave Ross, Men’s Rowing
Paul Tessier, Men’s Rowing
Nick Toulmin, Men’s Rowing
Pat Walter, Men’s Rowing
Tony Zasada, Men’s Rowing
Barb Armbrust, Women’s Rowing SILVER
Marilyn Brain, Women’s Rowing SILVER
Joanne Gillingham, Women’s Rowing
Silken Laumann, Women’s Rowing BRONZE
Janice Mason, Women’s Rowing
Al Morrow, Women’s Rowing
Lisa Roy, Women’s Rowing
Andrea Schreiner, Women’s Rowing
Carolyn Trono, Women’s Rowing
Iain Baird, Men’s Soccer
John Hughes, Men’s Soccer
Greg Kern, Men’s Soccer
Jamie Lowery, Men’s Soccer
Danny Sudeko, Men’s Soccer
Bruce Wilson, Men’s Soccer
Debbie Scott, Track and Field
Wayne Kelly, Swimming
Marie Moore, Swimming
Pam Rai, Swimming BRONZE
Mike Edgson*, Swimming GOLD x3 SILVER
Bob Harrison (Asst. Coach), Volleyball
Gerald Kazanowski, Men’s Basketball
Sarah Ballentyne, Women’s Field Hockey
Nancy Charlton, Women’s Field Hockey
Darby Berkhout, Men’s Rowing
Andy Crosby, Men’s Rowing
Jason Dorland, Men's Rowing
Grant Main, Men’s Rowing
Brian McMahon, Men’s Rowing
Kevin Neufeld, Men’s Rowing
John Ossowski, Men’s Rowing
Bruce Robertson, Men’s Rowing
Dave Ross, Men’s Rowing
Don Telfer, Men’s Rowing
John Wallace, Men’s Rowing
Kirsten Barnes, Women’s Rowing
Silken Laumann, Women’s Rowing
Ron Bowker (Coach),Track and Field
Dave Campbell, Track and Field
Carey Nelson, Track and Field
Debbie Scott, Track and Field
Jon Kelly, Swimming
Mike Edgson*, Swimming GOLD x8
1992 Barcelona
Milena Gaiga, Women’s Field Hockey
Lauralee Kopeck, Women’s Field Hockey
Rochelle Low, Women’s Field Hockey
Sue Reid, Women’s Field Hockey
Deb Whitten, Women’s Field Hockey
Darren Barber, Men’s Rowing GOLD
Andy Crosby, Men’s Rowing GOLD
Derek Porter, Men’s Rowing GOLD
Bruce Robertson, Men’s Rowing GOLD
John Wallace, Men’s Rowing GOLD
Kirsten Barnes, Women’s Rowing GOLD x2
Rick Crawley (Asst. Coach), Women’s Rowing
Silken Laumann,Women’s Rowing BRONZE
Jessica Monroe, Women’s Rowing GOLD x2
Al Morrow (Coach), Women’s Rowing
Robyn Meagher, Track and Field
Debbie Scott, Track and Field
Julie Jespersen (Spare), Women’s Rowing
Mike Edgson*, Swimming GOLD x4 SILVER
Kelly Boucher, Women’s Basketball
Don Fuller (Ath. Therapist), Women’s Basketball
Karla Karch, Women’s Basketball
Darren Barber, Men’s Rowing
Gavin Hassett, Men’s Rowing
SILVER
Adam Parfitt, Men’s Rowing
Derek Porter, Men’s Rowing SILVER
Katie Burke, Women’s Rowing
Silken Laumann, Women’s Rowing SILVER
Theresa Luke, Women’s Rowing SILVER
Anna VanderKamp, Women’s Rowing SILVER
Jessica Monroe, Women’s Rowing SILVER
Robyn Meagher, Track and Field
Carey Nelson, Track and Field
Ron Jacks (Coach), Swimming
Christin Petelski, Swimming
Eric Hinrichsen, Men’s Basketball
Kelly Boucher,Women’s Basketball
Karla Karch, Women’s Basketball
Chris Davidson, Men’s Rowing
Gavin Hassett, Men’s Rowing
Adam Parfitt, Men’s Rowing
Derek Porter, Men’s Rowing
Theresa Luke, Women’s Rowing BRONZE
Kristen Wall, Women’s Rowing
Buffy Williams, Women’s Rowing BRONZE
Ron Jacks (Coach), Swimming
Christin Petelski, Swimming
Rick Say, Swimming
Stephanie Dixon*, Swimming GOLD x5 SILVER x2
Gavin Hasset, Men’s Rowing
Andrew Hoskins, Men’s Rowing
Adam Kreek, Men’s Rowing
Kevin Light, Men’s Rowing
Jon Mandick, Men’s Rowing
Joe Stankevicious, Men’s Rowing
Barney Williams, Men’s Rowing SILVER
Karen Clark, Women’s Rowing
Jaqui Cook, Women’s Rowing
Anna Marie de Zwager, Women’s Rowing
Will Dodds (Asst. Manager), Rowing
Darcy Marquardt, Women’s Rowing
Al Morrow (Coach), Women’s Rowing
Romina Stefancic, Women’s Rowing
Buffy Williams, Women’s Rowing
Rachelle de Jong (Spare), Women’s Rowing
Bonnie Fiala (Spare), Women’s Rowing
Rick Say, Swimming
Stephanie Dixon*, Swimming GOLD SILVER x6 BRONZE
Janet McLachlan, Women's Wheelchair Basketball*
Connor Grimes, Men's Field Hockey
Kevin Light, Men’s Rowing GOLD
Adam Kreek, Men’s Rowing GOLD
Mike Lewis, Men’s Rowing BRONZE
Darcy Marquardt, Women’s Rowing
Buffy Williams, Women’s Rowing
Romina Stefancic, Women’s Rowing
Sarah Bonikowsky, Women’s Rowing
Rachelle de Jong, Women’s Rowing
Anna Marie de Zwager, Women’s Rowing
Lindsay Jennerich, Women’s Rowing
Meaghan Montgomery, Women's Rowing*
Howard Campbell (Coach), Rowing
Al Morrow (Coach), Rowing
Adam Parfitt (Manager), Rowing
Brent Fougner (Asst. Coach), Track & Field
Ingrid Ruys (Manager), Track and Field
Rick Say, Swimming
Stephanie Dixon*, Swimming GOLD SILVER x2 BRONZE
Ryan Cochrane, Swimming BRONZE 
londonlogo2012
Janet McLachlan, Women's Wheelchair Basketball*
Gabe Bergen, Men's Rowing SILVER
Doug Csima, Men's Rowing SILVER
Darcy Marquardt, Women's Rowing SILVER
Rachelle Viinberg (nee de Jong), Women's Rowing SILVER
Lindsay Jennerich, Women's Rowing
Meaghan Montgomery, Women's Rowing*
Stephanie Horner, Swimming
Hilary Caldwell, Swimming
Richard Weinberger, Swimming BRONZE
Ryan Cochrane, Swimming SILVER
10310 Brenden Bissett, Men's Field Hockey
Hilary Caldwell, Swimming BRONZE
Ryan Cochrane, Swimming
Stephanie Horner, Swimming
Lindsay Jennerich, Rowing SILVER
Kai Langerfeld, Rowing 
Keegan Pereira, Men's Field Hockey
Nicolas Pratt, Rowing
Matthew Sarmento, Men's Field Hockey
Antje Von Seydlitz, Rowing
Richard Weinberger, Swimming
Meghan Montgomery, LTA 4+ BRONZE
Janet McLachlan, Wheelchair Basketball
Al Morrow, Lightweight Men (Director)
Adam Parfitt, Rowing (Team Manager)
Shawnee Harle, Women's Basketball (Assistant Coach)

* denotes Paralympics / please send any missing information to vicvikes@uvic.ca