2018-19 Men's XC & Track Roster

Go To Coaching Staff

Team Photo

Players

Men's XC & Track Staff

  • Head Coach

    Brent Fougner

  • Assistant Coach

    Hilary Stellingwerff

  • Assistant Coach

    Yuichi Takahashi

  • Assistant Coach

    Marilyn Arsenault

2018-19 Men's XC & Track Roster
Image Name HT YR Hometown Previous Team (High School) Program
Mitchell Basher Mitchell Basher 5-10 2 Havelock North, NZ / (Strathcona High School) Business
Jackson Bocksnick Jackson Bocksnick 5-8 5 Lethbridge, AB / Lethbridge Collegiate Institute (Lethbridge Collegiate Institute) Law
Tyler David Tyler David 6-1 1 Victoria, BC / (Brentwood College) Humanities
Derrick  Evans Derrick Evans 5-11 5 Red Deer, AB / (Hunting Hills High School) Engineering
Sterling Ginther Sterling Ginther 6-1 2 Surrey, BC / (Earl Mariott Secondary) Business
Chet Goerzen Chet Goerzen 5-10 3 Kelowna, BC / (Kelowna Secondary) Science
Brendan Hoff Brendan Hoff 5-8 3 Victoria, BC / (Reynolds Secondary) Social Sciences
Linden Kaps Linden Kaps 5-10 1 Nanaimo, BC / (Dover Bay Secondary) Engineering
Josh Kozelj Josh Kozelj 6-0 3 Coquitlam, BC / (Heritage Woods Secondary) Fine Arts
Timothy Longley Timothy Longley 5-10 4 Kentville, NS / (Northeast Kings Education Centre) Business
Vlad Lyesin Vlad Lyesin 5-11 2 Victoria, BC / (Oak Bay Secondary) Social Sciences
Alexander Nemethy Alexander Nemethy 6-1 4 Vanderhoof, BC / (Nechako Valley Secondary) Engineering
Tom Oxland Tom Oxland 5-10 4 Nanaimo, BC / (Dover Bay Secondary) Humanities
Isaac Penner Isaac Penner 5-8 5 Edmonton, AB / (Strathcona High School) Social Sciences
Max Serviss Max Serviss 5-11 4 Westmeath, ON / (Valour Secondary) Education
Vaughn Taylor Vaughn Taylor 5-11 1 Regina, SK / (Michael A Riffel High School) Humanities
Matthew Thibodeau Matthew Thibodeau 5-9 2 Victoria, BC / (Mount Douglas Secondary) Science
Jonny Toombs Jonny Toombs 5-10 3 Sooke, B.C. / (Edward Milne Community School) Engineering
Derrick Ushko Derrick Ushko 5-8 2 Edmonton, AB / (Strathcona Composite High School) Engineering
Brandon Vail Brandon Vail 5-10 2 Edmonton, AB / (Harry Ainlay High School) Engineering
Gabe Van hezewijk Gabe Van hezewijk 6-0 1 Victoria, BC / (Reynolds Secondary) Social Sciences
Ben Weir Ben Weir 5-10 5 Victoria, BC / (Glenlyon Norfolk School) Social Sciences
Owen Wright Owen Wright 5-10 1 Chilliwack, BC / (Sardis Secondary) Social Sciences

Men's XC & Track Staff

Men's XC & Track - Coaching Staff
Image Name Title
Brent Fougner Head Coach
Hilary Stellingwerff Assistant Coach
Yuichi Takahashi Assistant Coach
Marilyn Arsenault Assistant Coach

Men's XC & Track Staff