2018-19 Swimming Roster

Go To Coaching Staff

Team Photo

Men's 2018-19 Swimming Roster

Women's 2018-19 Swimming Roster

Swimming Staff

Men's 2018-19 Swimming Roster
Image Name HT YR Hometown Previous Team (High School) Program
Colton Craig Colten Craig 6-5 2 Victoria, BC (Regent Christian Online Academy) Social Sciences
Christopher Deegan Christopher Deegan 5-11 4 Adelaide, AUS Keene State College (Rostrevor College) Social Sciences
Zachary Dumas Zachary Dumas 5-8 2 Kitimat, BC (Mount Elizabeth Secondary School) Humanities
Bailey Espersen Bailey Espersen 6-3 3 Smithers, BC Bulkley Valley Otters Swim Club (Smithers Secondary School) Science
Arthur Firmino Arthur Firmino 5-11 2 Kitimat, BC (Mount Elizabeth Secondary School)Elizabeth Secondary Master of Science
Daniel Greer Daniel Greer 6-6 2 Bathurst, NB (École Secondair Nepisiguit) Science
Eric Hedlin Eric Hedlin 6-1 4 San Diego, CA (La Jolla High) Engineering
Ethan Jensen Ethan Jensen 5-10 2 Kamloops, BC Kamloops Classic Swimming (Westsyde Secondary) Engineering
Buzz Mallender Buzz Mallender 6-4 5 Deep Cove, BC (Seycove Secondary) Education
Padric McKervill Padric McKervill 6-4 1 Moncton, NB (Bernice MacNaughton HS) Social Sciences
Bryce Molder Bryce Molder 5-10 3 Revelstoke, BC Revelstoke Aquaducks (Revelstoke Secondary) Science
Baylee Munro Baylee Munro 6-2 5 Nanaimo, BC Nanaimo Riptides Swim Team (Dover Bay Secondary) Engineering
Ethan Phillips Ethan Phillips 5-11 2 Kamloops, BC Island Swimming/Kamloops Classic Swimming (Claremont Secondary) Science
Austin Phillips Austin Phillips 6-0 1 Kamloops, BC Island Swimming/Kamloops Classic Swimming (Claremont Secondary) Engineering
Dylan Reiber Dylan Reiber 6-0 1 Saskatoon, SK (Tommy Douglas Collegiate) Engineering
Jack Savage Jack Savage 6-0 1 Kamloops, BC Kamloops Classic Swimming (South Kamloops Secondary) Business
Thomas van Maren Thomas van Maren 6-0 3 Toronto, ON Toronto Swim Club (North Toronto Collegiate) Humanities
Riley Wilkins Riley Wilkins 5-10 1 Oakville, ON Oakville Aquatic Club (Abbey Park High) Social Science
Josh Zakala 6-3 3 Kelowna, BC Swimming Canada / Kelowna Aquajets (Okanagan Mission Sec.) Engineering
Women's 2018-19 Swimming Roster
Image Name HT YR Hometown Previous Team (High School) Program
Allison Ballantyne Allison Ballantyne 5-8 1 Victoria, BC Pacific Coast Swimming (Reynolds Secondary) Humanities
Tabitha Craig Tabitha Craig 5-11 4 Victoria, BC (Regent Christian Online Academy) Science
Andrea Farmer Andrea Farmer 5-6 3 Edmonton, AB Olympian Swim Club (Ross Sheppard Senior High) Social Sciences
Alice Gentleman Alice Gentleman 5-7 1 Calgary, AB Calgary Patriots Swimming (Western Canada High) Engineering
Kaitlin Gervais Kaitlin Gervais 5-9 5 Toronto, ON Toronto Swim Club (Birchmount Park Collegiate) Social Sciences
Allison Hampton Allison Hampton 5-8 2 Victoria, B.C. (Oak Bay Secondary) Humanities
Danielle Hanus Danielle Hanus 5-7 3 Newmarket, ON Swimming Canada / Newmarket Aquatic Club (Dr. John D. Denison HS) Humanities
Jamie Hellard Jamie Hellard 5-9 1 Victoria, BC Island Swimming (South Island Distance Education) Social Sciences
Jamie Hutton Jamie Hutton 5-9 1 Delta, BC (Delta Secondary) Social Sciences
Grace Johnson Grace Johnson 5-7 1 Burlington, ON Milton Marlins Swim Club (Notre Dame Catholic Secondary) Humanities
Sarah Kirkhope Sarah Kirkhope 5-7 1 Nanaimo, BC Nanaimo Riptides Swim Team (Wellington Secondary) Science
Anna Letkeman Anna Letkeman 5-8 3 Victoria, BC Pacific Coast Swimming (Glenyon Norfolk School) Humanities
Taylor Snowden-Richardson Taylor Snowden-Richardson 5-9 5 Nanaimo, BC Nanaimo Riptides Swim Team (Dover Bay Secondary) Science
Lauren Taylor Lauren Taylor 6-2 1 Trenton, ON (East Northumberland Secondary) Education
Kara Wilson Kara Wilson 5-7 4 Nanaimo, BC Nanaimo Riptides Swim Team (Nanaimo District Secondary) Science

Swimming Staff

Swimming - Coaching Staff
Image Name Title
Peter Vizsolyi Head Coach
Ryan Clouston Ryan Clouston Assistant Coach

Swimming Staff